USACA National Tournament Rosters and Schedule

USACA National Championship 2016
Nadia Gruny to Captain Western USA Women at National Championships

Nadia Gruny to Captain Western USA Women at National Championships

Atlantic Region: Gourav Bajaj, Raviteja Jakkula, Sean Stanislaus, Ryan Persaud, Waleed Aslam, Tohidul Islam, Dishant Parikh, Adil Bhatti (Captain), Danial Ahmad, Jasdeep Singh, Fahid Mahmud, Apurva Nair, Savan Patel, Charan Singh, Damian Morgan (Coach), and Jaideep Reddy (Manager)

Central East: Muhammad Ghous (Captain), Fahad Babar, Ibrahim Khaleel, Karan Kumar, Koti Vanga, Farhan Ali, Datta Prakash, Moin Babar, Sikander Soleja, Hunnain Amin, Fahad Khan, Vineet Chopra, Sree Kajuluri, Talha Mohsin, Shaheer Hasan, Mir Ali (Manager) and Julian Callachor (Coach)

Central West: Jahkaran Malhotra, Jermaine Levine (Captain), Sagar Patel, Sam Das, Shuja Naqvi, Davion Davidson, Shawn Findlay, Jay Pathak, Jan Khan, Eshwar Gullapalli, Ravi Ravish, Dev Jivnani, Ahmed Butt, Chiranjeevi Reddy, Kuldeep Patel (Manager) and Junior Das (Coach)

North East: Heman Rabindradat, Jonathan Booner, Garanshu Sharma, Twain Walter (Captain), Karanjit Singh, Carlon Whyte, Andrew Whyte, Darnly Grant, Chevon McLean, Matthew Burey, Andre Lindsay, Mohendra Khublall, Rushikeshi Amin, Partik Dudhane, Stefano Singh, Reyaz Karim, Shelton Glasgow (Manager) and Jay Singh (Coach)

New York: Javein Thomas, Akeem Dodson, Alexandrino Kirton (Captain) Abdullah Syed, Andre Wilkinson, Mark Tyrell, Rafeek Nazeer, Xavier Marshall, Rashard Marshall, Jermaine Lawson, Keon Lake, Francis Mendonca, Tristan Carmichael, Derick Narine Robert Pydana (Coach) and Lloyd Dixon (Manager)

North West: Abbas Jafri, Adeel Syed, Bhavesh Jain, Dilpreet Billing, Karthik Rayala, Krishneal Goel, Naseer Jamali, Pranay Suri, Prumjot Panesar, Saqib Saleem (Captain) Saurabh Netravalkar, Srini Salver, Varun Potlapally, Vibhav Altekar, Vijay Goel (Coach) and Vishwa Gaddamanugu (Manager)

South East: Steven Taylor (Captain) Japen Patel, Kushal Ganji, Herlando Johnson, Masood Mohammed, Timroy Allen, Carlon Lopez, William Perkins, Roy Silva, Rahesh Yadav, Ridwan Palash, Rana Adli, Sheldon Irving, Ventrapragada Sesha Sai, Richard Louis (Manager) and Rajesh Uppalapati (Coach)

South West: Nisarg Patel (Captain) Ravi Timbawala, Mrunal Patel, Timil Patel, Elmore Hutchinson, Hammad Shahid, Arjun Patel, Srinivas Raghavan, Stephen South, Christopher Lane, Rana Aijaz, Amanjot Lobana, Nosthush Kenjige, and Nicholas Thomas

Eastern Women: Candacy Atkins, Onika Wallerson, Carlene Edwards, Coleen Edwards, Delkash Shahriarian, Swarti Mishra, Juanita Hooper, Samantha Ramautar, Joy Jones, Heema Singh, Gul Imran, Mona Persuad (Captain), Doris Francis, Chelsea Douglas, Venelda Wallace (Manager), and Linden Fraser (Coach)

Western Women: Nadia Gruny (Captain), Varada Joshi, Zeenat Kauser, Rabia Shahid, Sindhu Sriharsha, Sadia Fazal, Uzma Iftikhar, Vritti Sethi, Sindhuja Reddy Salguti, Erica Rendler, Sugetha Chandhrasekar, Claudine Beckford, Sara Farooq, Rahma Hasan, Shahnaz Rehmani (Manager), and Basil Butcher Jr (Coach)

Selectors: Barney Jones- Chair, Wesley King, Amer Afzal Uddin, Vijayender Beniwal

Umpires: Hubert Smythe Supervisor, Dyon Ravello, Wayne Nembhard, Nurr Uddin, Jermaine Lindo, Mangesh Rane, Vijay Mallela, Nalinikanth Jammula, Sylvan Taylor, Mohammed Ally

Group A: South East Region; North West Region; Atlantic Region; Central East Region; Eastern Women

Group B: New York Region; North East Region; South West Region; Central West Region; Western Women

SCHEDULE:

Friday 18-Nov Match 1 North East v New York 9:30 AM Field 1/2

Friday 18-Nov Match 2 Atlantic v Central West 9:30 AM Field 3/4

Friday 18-Nov Match 3 South East v North West 9:30 AM Stadium

Friday 18-Nov Match 4 New York v Central East 2:00 PM Field 1/2

Friday 18-Nov Match 5 Central West v South East 2:00 PM Field 3/4

Friday 18-Nov Match 6 Western Women v Eastern Women 2:00 PM Stadium

Friday 18-Nov Match 7 Central East v South West 6:00 PM Field 1/2

Friday 18-Nov Match 8 Atlantic v North West 6:00 PM Field 3/4

Friday 18-Nov Match 9 Eastern Women v. Western Women 6:00 PM Stadium

Saturday 19-Nov Match 10 South West v New York 9:30 AM Field 3/4

Saturday 19-Nov Match 11 Central West v North West 1:30 PM Field 1/2

Saturday 19-Nov Match 12 North East v South West 1:30 PM Field 3/4

Saturday 19-Nov Match 13 South East v Atlantic 2:00 PM Stadium

Saturday 19-Nov Match 14 North East v Central East 6:00 PM Stadium

Sunday 20 -Nov Ma tch 15 Group A #1 v Group B #2 10: 00 AM Field 1/2 – Semifinal

Sunday 20-Novl Match 16 Group B #1 v Group A #2 10:00 AM Field 3/4  – Semifinal

Sunday 20-Nov Match 17 Western Women v. Eastern Women 10:00 AM Stadium

Sunday 20-Nov Match 18 Winner M15 v Winner M16 2:00 PM Stadium – Final

vc-first-logo5
This entry was posted in Headlines. Bookmark the permalink.

Share Your View

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s